6. Novembra, 2024.
Sarajevo je ovog novembra ugostilo “Atletski kongres u Sarajevu”, okupivši stručnjake iz oblasti atletike i sportskih nauka na dvodnevnom događaju, održanom 2. i 3. novembra 2024. u hotelu Hollywood. Kongres, organiziran s ciljem razmjene znanja, inovacija i iskustava, bio je posvećen atletskim trenerima i svim stručnjacima koji žele proširiti svoja znanja i unaprijediti rad s mladim sportistima.
Misija i ciljevi kongresa
Kongres je kreiran kao platforma za razmjenu ideja, pozitivne energije i iskustava koja će učesnicima omogućiti bolje razumijevanje savremenih trenažnih metoda i tehnologija. Učesnici su imali priliku upoznati najnovije metode rada u atletici i primijeniti ta saznanja u razvoju sportista. Događaj je zamišljen kao edukativno i inspirativno okupljanje koje pomaže razvoju sportskih stručnjaka unutar njihovih zajednica.
Predavači i teme
Kongres je ove godine ugostio renomirane stručnjake, uključujući Sašu Sešuma, Ralpha Mouchbahanija i Vahidu Kozić, koji su podijelili svoje bogato iskustvo kroz interaktivna predavanja, ali i kroz praktične sesije koje su učesnicima omogućile direktan uvid u tehnike i trenažne metode.
– Saša Sešum: Specijaliziran za treniranje sprintera, Sešum je govorio o iskustvu rada sa sportistima vrhunskih performansi, dijeleći strategije kojima je razvio viceprvakinju svijeta na Svjetskom juniorskom prvenstvu.
– Ralph Mouchbahani: S preko 43 godine iskustva u atletici, Mouchbahani je održao predavanja o finesama sprinta, sinergiji trenažnih elemenata te tehnikama za poboljšanje performansi u raznim atletskim disciplinama.
– Vahida Kozić: Predstavila je testne metode za selekciju i razvoj atletskih talenata, istaknuvši ključne faktore za identifikaciju uspješnih sportista u različitim disciplinama.
Program i aktivnosti
Tokom dvodnevnog kongresa, učesnici su prisustvovali predavanjima, radionicama i praktičnim sesijama koje su obuhvatile teme poput trenažnih zahtjeva za različite atletske discipline, pravilne tehnike i načina optimizacije trenažnog procesa. Praktični dio programa omogućio je učesnicima da aktivno učestvuju u demonstracijama i analizama ključnih tehnika, pružajući im dublji uvid u primjenu teorijskih znanja u svakodnevnom radu s atletičarima.
Dnevni raspored uključivao je:
-Dan 1: Fokus na teorijskim sesijama i analizama ključnih aspekata treniranja sprintera, uz predavanja o volumenima i intenzitetima treninga.
– Dan 2: Praktične sesije koje su omogućile učesnicima da demonstriraju i unaprijede tehnike iz različitih atletskih disciplina.
Zaključak i najava budućih kongresa
Ovaj kongres označio je novu fazu u edukaciji sportskih stručnjaka u Bosni i Hercegovini, pruživši im priliku za profesionalni razvoj i razmjenu znanja s vrhunskim stručnjacima. Organizatori najavljuju kako je ovo tek početak kontinuiranog ciklusa okupljanja stručnjaka radi podrške razvoju sporta i atletike u regiji.